Oficjalny portal: Zespół Placówek Oświatowych

Biuletyn Informacji Publicznej
Zespół Placówek Oświatowych
w Szymiszowie

Menu główne

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do strony: Biuletyn Informacji Publicznej (www.gov.pl/bip)


Wyszukiwarka

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Złoty Stok – historia kopalni i spacer wśród drzew

21 maj 2026

  15 maja br. uczniowie klasy 4 i 5 wraz z opiekunami - Panią Izabelą Oliwiak, Panem Jerzym Bieniasem oraz Krzysztofem Ostrowskim wybrali się na wycieczkę do Złotego Stoku, aby poznać historię Kopalni Złota oraz warunki pracy średniowiecznych górników. Mieli również okazję spacerować wśród drzew w parku linowym Skalisko i sprawdzić się w trekkingu na linach.

 

  Po przybyciu na miejsce zastał nas lekki kapuśniaczek, co nie zraziło uczniów do zwiedzenia repliki Średniowiecznej Osady Górniczej. Uczniowie mieli okazję wypróbować, jak działały średniowieczne techniczne urządzenia górnicze , takie jak: potężne, 3-tonowe młyńskie koło deptakowe, 15-metrowy kierat,hutę, czy stęporowe kruszarki. Następnie, w towarzystwie przesympatycznej pani przewodnik zobaczyliśmy 500 - metrowy odcinek Sztolni Gertruda, z której zabłąkany duch rzekomo wciąż tkwi w sztolni i czeka na ratunek. Kolejnymi atrakcjami w kopalni były: okazja obejrzenia, jak wygląda 16 ton „złota” oraz oś czasu z unikatowymi starymi fotografiami z uwiecznioną ciężką pracą górniczą. Na końcu, mogliśmy przejechać się pomarańczową podziemną kolejką, aby zakończyć wizytę w kopalni. Po obiedzie udaliśmy się do Park Linowego Skalisko, aby pospacerować między niebem a ziemią, w pięknym lesie nad Złotym Potokiem. Uczniowie, pod pilnym okiem instruktorów, mogli spróbować swoich sił na kilku trasach o zróżnicowanym stopniu trudności. Było to niepowtarzalne przeżycie, którego bazą były przejścia akrobatyczne między drzewami takie jak: balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, czy powietrzny surfing. Nasi uczniowie samodzielnie pokonywali przygotowaną trasę, wykazując się zarówno odwagą jak i niezłą zwinnością.

  Zmęczeni lecz w świetnym nastroju udaliśmy się w drogę powrotną do Szymiszowa. Dzieci zgodnie stwierdziły, że podobnych wyjazdów chcą w przyszłości więcej, bo była to niezapomniana przygoda pełna pozytywnych doświadczeń.

 

Opracowała: Izabela Oliwiak



Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jerzy Bienias (2026-05-25 22:02:59)
Informację zmodyfikował(a): Jerzy Bienias (2026-05-26 19:36:42)
Liczba odwiedzin: 164322
Do góry



Banery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij